• Online právě 1 člověk.
• Posledni zápis na chatu

18.02.2013, 23:14
od Monika
• Posledni reakce v sekci "Zeptali jste se" k článku
Autocenzura :)
20.08.2007, 12:05
od Sysel
"  Aktuální Heroplán.
"  Chcete vědět co se děje?
Pošlete nám svůj mail!


návštěvníků od 15. dubna 2003
[CNW:Counter]

Zeptali jste se - dotaz a odpověď

Pirátství, mp3, e-obchod... apod.
Dotaz:
Submitted at Wed Mar 06 13:56:38 2002 from 213.175.53.230
Jmeno:        Karel
Prijmeni:     Novotny
email:       
knpub@atlas.cz
Příspevek   : Vlasto, momentalne je pro me snazsi si Tvoje CD zkopirovat, nez jej shanet nekde po obchodech. Na druhou stranu by me ale stvalo pomysleni, ze z te kopie nezaplatim nic autorovi tak skvele muziky. Nez davat penize nejakym distribucnim molochum, neslo by zde zverejnit Tve cislo uctu, na ktere bych ja (a mozna i dalsi takovi) zaslal prislusny obnos. Myslim ze by to bylo vyhodne pro obe strany.
              Ostatne, neuvazoval jsi o zrizeni nebo vyuziti elektronickeho obchodu, kde by se prodavala Tva muzika napriklad ve formatu MP3 OGG WAV nebo nejlepe v prostorovem (5+1) Dolby Digital/AC3. Kdyz ted mas doma takove skvele zarizeni jak rikas, proc to nevyuzit a nedat posluchacum k dispozici prave AC3. Je to bomba kvalita a hudebni zazitek.
              Dnes jiz i nazrala doba na to, aby se dalo album v tomto formatu i pri svem objemu stahovat i z webu. Navic, zarizeni tzv. "domaciho kina" se jiz stava celkem beznou soucasti vybaveni obyvaku. Bezne stolni DVD prehravace to take umi prehrat (disky zname jako DVD Audio).
              Ufff, nechal jsem se unest, ale zpet k puvodnimu tematu - rad bych Ti za Tvou hudbu poslal nejaky peniz odpovidajici poctu CD, ktere si "sezenu", ale nevim kam.
(prosim ostatni kolemjdouci ctenare, at me nebombarduji emaily - jim nic neposlu! :-)
              Diky za krasnou muziku+texty a uz se tesim, co z Tveho nynejsiho zahloubani vyleze.
              Karel


Odpověď:
Submitted at Mon Mar 11 03:51:32 2002 from 195.122.215.82
Jmeno : Vlasta
Prijmeni : Redl
Příspevek : Milý Karle Novotný,
              nejsi první " pirát ", kterého hryže svědomí. Stalo se mi dokonce, že mi jeden vděčný posluchač, který si z naprosto pochopitelných důvodů také pálí doma všechno sám, včetně slivovice, poslal -  kromě kapalných vzorků - po kamarádovi částku, kterou od oka vypočítal z počtu mých (našich) CD, které si takto opatřil, a která daleko převyšovala sumu, kterou bych dostal přes OSA ( protože do své kalkulace nezahrnul " ty svině vyděračský ", volně přeloženo : vydavatele a řetězec distributorů ), čímž mě  na jednu stranu opravdu rozveselil, ale na druhou stranu k smrti vyděsil, neboť mě tak přechýlil na cestu schvalování trestného činu !
              No - to víš, že by se mi to líbilo, dostávat zaplaceno z přepálených cédéček, a ještě takhle bokem, bez daně ! Bohužel, není to možné. Jednak jsem starý hňup poctivý ( a na tom nic nezmění počet těch, kteří utrácejí cizí peníze na Bahamách ), ale navíc jsem loajální s lidmi, kteří do mě investovali své peníze v době, kdy jsem sám žádné neměl, čímž míním moji domovskou stáj BMG.
              Budou to totiž opět oni, komu budu volat, aby mi poslali nějakou zálohu, až mi dojdou peníze ( což bude už brzy ). Samozřejmě - nové technologie přinášejí dříve netušené možnosti jak šířit své výtvory přímo k lidem, bez prostředníků, což je historicky neslýchané !!! Myslím, že jenom úplný blázen by mohl takovouto příležitost odmítnout. A to je také jeden z mnoha dalších důvodů, proč teď musím na nějaký čas zanechat pravidelného koncertování. Připravuju totiž své vlastní, autorské webové stránky, kde bych rád prezentoval svoje výplody ( ale nejen písně ) v nějakém současném formátu, a abych mohl takovou věc provozovat, musím si rychle osvojit mnohé z dovedností, které jsem až donedávna považoval jen za zábavu pro mladé. Stránky budou - kromě normálních informačních a zábavních rubrik - obsahovat kompletní archiv a budou fungovat jako on-line obchod s mými nahrávkami, včetně různých kuriozit, které by mi jinak asi nikdo nevydal.
              A tak jsem si pořídil MacIntosh G4 a celou řadu nejnovějších profesionálních softwarů, a učím se  s nimi pracovat, protože jsem po jistém čase, kdy jsem marně sháněl nějaké mladé a neklidné nadšené spolupracovníky, kteří by to už uměli, zjistil, že pokud to neudělám sám, tak to prostě nikdy nebude. ( To, milí čtenáři, berte jako inzerát : Nabídka ke spolupráci v souvisejících oborech pořád platí. ) Dá se říci, že to je vlastně ten nejpádnější důvod, proč jsem si musel dát koncertní pauzu : potřebuju teď mít na to kvantum učení čistou hlavu, a kdo má jen trochu představu, co taková šňůra obnáší...

         A jedna dobrá zpráva nakonec : Za uplynulý týden jsem vykouřil pouze třináct cigaret, což je zhruba 30 - krát méně než kolik činí dlouhodobý průměr ( včetně vajglů ).
              I vy buďte zdrávi !
             
Vlasta