• Online právě 2 lidé.
• Posledni zápis na chatu

18.02.2013, 23:14
od Monika
• Posledni reakce v sekci "Zeptali jste se" k článku
Autocenzura :)
20.08.2007, 12:05
od Sysel
"  Aktuální Heroplán.
"  Chcete vědět co se děje?
Pošlete nám svůj mail!


návštěvníků od 15. dubna 2003
[CNW:Counter]

Zeptali jste se - dotaz a odpověď

Účetnictví muzikantovo
Dotaz:
Ducháček
úředníček@bernak.cz
13. 12. 2002, 15:02:56

Ahoj Vlasto,
asi to bude znít divně, ale zajímám se tak trochu o účetnictví. Jedou muzikanti v jednoduchém nebo podvojném? Pořád mě baví myšlenka, že se v nákladech třeba objeví položka: Trsátka - 5,50. Dá se dát do nákladů třeba i nahrávací studio a všechno kolem něj?
Mám to ale blbej koníček co? Ale za zeptání nic nedám. Zase vím, že kdybych byl já 10.000, tak bych si přál vidět třeba Tvůj peněžní deník...
Díky a opatruj se

Odpověď:
vlasta
v@r.cz
14. 12. 2002, 14:26:02

To Ducháček : Muzikanti jedou v ledasčem. Podle toho také vypadají jejich peněžní deníky. Ten můj je Ti (máš-li pevné nervy) samozřejmě k nahlédnutí. Musím ale zklamaně podotknout, že zaúčtování tak malé položky (5,50 za trsátko) by se mi prostě nevyplatilo. Navíc - trsátka, která používám, se už více než 13 let nevyrábějí, takže jsem odkázán na milodary přátel, které jsem postrašil tím, že až mi dojdou, končím. (Naposled mi jich pytlík poslal Zajda, bývalý to kytarista Druhé trávy, nechť ho za to Pámbu natřásá.) Využiju ale této příležitosti, abych vydal čestné prohlášení, že od doby, kdy jsem přenechal starosti o správu mých financí daňovému poradci, panu Dvorníkovi, a účetní firmě Compeco, nevím, co je to mít peníze. Jakkoli to vypadá jako blbý vtip, je to holá pravda. Bez jejich pomoci bych se asi už dávno oběsil na šlích na WC nějakého úřadu. Ale i já sám se odjakživa snažím mít jen tolik (a aspoň tolik) peněz, kolik je právě třeba, abych na ně nemusel myslet. Je jasné, že někomu, kdo má finanční problémy, mohou tato slova znít nadutě, ale přihlédni, prosím, k tomu, že kdybych akceptoval " jisté nabídky ", např. k práci pro reklamní agentury apod., mohl bych si svůj roční plat vydělat i několikrát do týdne, což mě ničím neláká, ani přikrmím-li představu, jak dobré skutky bych s nimi mohl vykonat. Je to past, které se obezřetně vyhýbám, neboť jsem si povšiml, že každý, kdo chtěl něco ušlechtilého vykonat, a začal tím, že si na to nejdříve řádně vydělá, u toho i skončil. Druhá věc, která neunikla mému bystrozraku je, že to nejsou peníze, co kazí charakter, ale způsob, jakým byly vydělány. V tomto ohledu jsem čistý, až na pár pivních slavností, na které jsem se s velkým sebezapřením nechal přeplatit, abych "uživil kapelu". S tím je ale do budoucnosti taky konec.
Jinak, podle platných zákonů mám nárok odečíst z příjmů náklady na vše, co potřebuju ke své práci, jako každý, takže studiové mašiny samozřejmě ano, nad 40000,- v odpisovém horizontu několika let. Znamená to paradoxně, že bych tyto stroje (a nástroje) neměl používat pro svoji osobní zábavu, pouze pro práci, což ale nedodržuji, protože se při práci bavím (a neustále vyrušuji). A abych se už k tomuto tématu nemusel vracet : jsem dobrovolným plátcem DPH a účetnictví, které je mi vedeno, je, díky nějakému obzvlášť moudrému rozhodnutí strany a vlády, od letoška podvojné.