• Online právě 2 lidé.
• Posledni zápis na chatu

18.02.2013, 23:14
od Monika
• Posledni reakce v sekci "Zeptali jste se" k článku
Autocenzura :)
20.08.2007, 12:05
od Sysel
"  Aktuální Heroplán.
"  Chcete vědět co se děje?
Pošlete nám svůj mail!


návštěvníků od 15. dubna 2003
[CNW:Counter]

Zeptali jste se - dotaz a odpověď

Zvuk kytar nejen na CD "Dohrála hudba"
Dotaz:
furrat
furrat@seznam.cz
5. 12. 2002, 14:32:23

Ahoj,
jsem tu poprvé a tak nejsem úplně v obraze, jestli náhodou nelezu do nějaké důležité diskuze.
Nicméně mi to nedá: Vlasto, pořád mě fascinuje zvuk Tvojí kytary (hlavně na albu Dohrála hudba, ale i leckde jinde). Můžeš mi prozradit, jaký vybavení používáš? (Samozřejmě kromě šikovných rukou :o)).

Odpověď:
vlasta
v@r.cz
6. 12. 2002, 08:19:19

To : furrat
No, díky za konkrétní pochvalu, to už jsem dlouho neslyšel.
Na LP Dohrála hudba jsou použity písně, nahrané v rozmezí několika let, takže těch kytar je tam ke slyšení opravdu víc než dost, průměrně tak tři v jedné písni, včetně akustik. Podle mých výpočtů jde celkem o devět různých kytar. Snad kdybys upřesnil, „které zvuky Tě dojaly nejvíc“, mohl bych se s odpovědí pohnout rychleji, protože jinak je to elaborát na více stránek. Prakticky se dá říct, že do každé písně se dělal zvuk kytar trochu jinak, za což dodatečně před Ivošem Viktorinem opět smekám.
Zatím
Vlasta

Upřesnění dotazu:
furrat
furrat@seznam.cz
6. 12. 2002, 08:54:26

Hmm, tak ještě jinak. Možná lepší příklad zvuku, který konkrétně myslím, je písnička z alba "Kdo to zavinil" od Slávka Janouška a jmenuje se, tuším "Rozhovor s nádražákem?" ...takový to sólo hned na začátku, resp. na třetím začátku :o))

(snad) Vyčerpávající odpověď:
vlasta
v@r.cz
6. 12. 2002, 10:43:25

Myslím, že jsem to nahrával přes Rockmana na kytaru, kterou pro mě na míru sestrojil Ivoš Pořízka ze Zlína. Byla to kopie Charvel, lehounká a tenká, humbucker Di Marcio (či jak se to, sakra, píše), Floyd Rose páka, zámky, tenký krk, lakovaný hmatník, díky kterému na něm prsty opravdu jen svištěly. Kluci z kapely jí říkali Hýkadlo, pro orientaci při balení a nakládání se jí říkalo podle barvy leštidla na parkety Hydrovosk.
Přišel jsem o ni rok poté při povodni, která vyplavila Ivošovu dílnu ve sklepě paneláku a zničila dalších několik desítek kytar, které tam s tou mojí čekaly na opravu. Když začala v noci voda stoupat, lidé zvonili na zvonky a budili se navzájem, ať si vynosí věci ze sklepů. Ivoš, mírně nahluchlý, spal dál a o povodni se dozvěděl až druhý den. Jeho dílna byla samozřejmě nedobytně zamčená a poté, co regály začaly plavat, vysypaly se z nich všechny ty nejdražší Gibsony a Fendery tehdejších prosperujících kytaristů a převrátivší se regály je držely pod vodou až do oběda. Když jsem to peklo druhý den viděl a když jsem se dozvěděl, že nic nebylo pojištěno (byla to v té době moje jediná elektrika!), řekl jsem mu Ivošu nebeč, až se z toho jednou vzpamatuješ, postavíš mi novou, ještě lepší. A jak řekli, tak udělali. A tak se stal z Mistra Pořízky Pan Mistr. Aspoň v mých očích a uších.
Přesto na své Hýkadlo nemůžu zapomenout, a vždycky když jdu kolem Dřevnice, řádně do ní plivnu.