• Online právě 2 lidé.
• Posledni zápis na chatu

18.02.2013, 23:14
od Monika
• Posledni reakce v sekci "Zeptali jste se" k článku
Autocenzura :)
20.08.2007, 12:05
od Sysel
"  Aktuální Heroplán.
"  Chcete vědět co se děje?
Pošlete nám svůj mail!


návštěvníků od 15. dubna 2003
[CNW:Counter]

Zeptali jste se - dotaz a odpověď

Kde leží Tramtárie a odkud je "Za deset 10"
Dotaz:
Submitted at Thu Apr 25 12:21:15 2002

Vazeny pane Redle,
Pevne verim, ze se tato zprava dostane do ruky primo Vam. Mam k Vam velkou prosbu, za sebe a nas turisticky oddil. Pravda je, ze budu asi muset zacit ponekud zesiroka, abyste pochopil nalehavost této prosby.
Vedu jiz tri roky turistak v Liberci (www.sweb.cz/sppolek) a pravda je, ze vetsina, dnes jiz patnactiletych deti (jak byrekli oni - snad mladez nee:)) je doslova odkojena Vasimi pisnemi. Proste "Redl" je vsude. Hlidaji si, kdy bude za deset deset, uci se hrat na kytaru atd.
Lonske Velikonoce jsme travili v Bystricce na jedne roubenici a tam jsme zcela nahodou narazili na prehradu, o které je Vase pisen Za deset 10. V tu chvili byla narychlo pripravena vyprava po stopach této pisne, dest nedest jsme při nekolika odehrani pisne putovali kolem prehrady, rozebirali kazde sluvko, každý naznak a skladali neuveritelnou mozaiku (jiste z vetsi casti vybajenou) o pribehu této pisne. Tato asi 4 hodinova pout zanechala v nasich detech i v nas nesmazatelnou stopu.
Letos na Velikonoce se vracime "na místo cinu" s ještě smelejsim planem - a zde jiz prostor pro mou prosbu - objevit Tramtarii. Priprava je dukladna, pocinaje naucenim se nasich kytaristů této pisni, přes webove slidily, kteří slidi po jakekoli informaci na internetu, hledanim ve všech Vasich dostupnych textech, kde jen muze byt. Ale, jako by se po ni slehla zem. Rad bych se vas proto zeptal na několik věci, i když predpokladam, ze vase odpvedi me asi moc neuspokoji, aby bylo tajemstvi Tramtarie zachovano.
1. Existuje konkretni místo?
2. pokud ano, je dejiste klipu Boze muj v Tramtarii?
3. Podate nam, jakykoli namet, radu, ci lokalizaci, aby nase vyprava mohla byt uspesna?
Všechny tyto prosby jsou asi pouze v risi snu, nicmene zkusit se musí vse. Co Vam však mohu s jistotou slibit je to, ze (bod 1,2,3), ze veskere info, které nam podate budeme strezit jaku prisne oddilove tajemstvi.
S pozdravem
Vedouci oddilu
Marek Kulhavy
0608-233583
www.sweb.cz/sppolek

Odpověď:
Milý pane Kulhavý,
musím Vás zklamat, ale
1. takové místo na žádné mapě, bohužel, není. Radkův text písně Tramtárie nás všechny okouzlil natolik, že jsme tak začali říkat naší haciendě, kterou jsme si pořídili coby zkušebnu. Myslím, že se zánikem této sestavy kapely zanikla i Tramtárie, ačkoli se tomu tak tady ze zvyku pořád ještě říká.
2. Klip Ej Bože se točil na různých místech, většinou u nás na dvoře, ale tady jinak není nic k vidění, nic tu není a nejede sem ani vlak ( a já jsem navíc pořád pryč. )
3. Je to už tak dost mimořádný úkaz, že jsem použil v písni Za 10 deset reálie nějakého místa i se skutečnými jmény hospod... ( ještěže více takových písní jsem už potřebu napsat necítil ). Kdybyste si tu píseň poslechli pečlivěji, vycítíte z ní silně sentimentální tón, jemuž nic neubírá to, že se její děj má odehrávat teprve v budoucím čase.
Je to tím, že jsem tou písní chtěl zcela nepokrytě vzdát hold všem opilcům, muzikantům, somrákům a hašišákům, se kterými jsem se tam ( ale i na jiných přehradách ) v oněch dobách potkal, a všem těm heroickým nocím, kterých jsem tam ( jakož i jinde ) za ta léta zažil plný pytel.
Chtěl jsem, aby se podle skutečných názvů a jmen lidé tohoto druhu v písni našli a přijali ji ode mě jako nostalgickou kondolenci k zániku těchto nešťastných, a přece se točí(!)cích časů.
Bohužel, místo nich mi píšou turistické oddíly ( skutečně nejste první, pane Kulhavý! ) - jestli bych nevěděl o další trase. Nuže : Nevím, do mého mládí vede cesta jen pro ty, kteří ho žili se mnou...možná je stále pár míst, ale ne, už tam dávno není nic z toho k nalezení. Duch mých divokých tuláckých let se více vznáší v téhle písni než nad hladinou té či oné přehrady - jenže vy jste ho v ní nehledali, což zpola omlouvá můj poněkud jízlivý tón, ke kterému mě opravňuje zatrpklost nepochopeného autora.
Doufám, že to váš turisťák neodradí od dalších tématických potulek po stopách českých básníků a písničkářů a že navdory tomu ze svých svěřenců vychováte řádné vandráky! V jejich zájmu ale cítím, že bude výchovnější propříště své stopy zcela zamést.
Zdravím Liberec ( a pro letošek zůstávám fandou Slovanu v boji o titul mistra ligy ) .
Vlasta